Stockholmu se přezdívá Benátky severu a to zaslouženě. Město a přilehlé archipelago = soustroví si přímo říká o výlet na lodi. Velká spousta lidí bydlí na ostrovech a používají loď jako každodenní způsob přepravy. Tak vyplujte lodí taky!
V tomto článku bych se rád zaměřil na možnosti výletů lodí, které lze podniknout v rámci Stockholmské hromadné dopravy (SL). Například, pokud přijedete do Stockholmu a pořídíte si na dobu svého pobytu vícedenní jízdenku na místní MHD, můžou se Vám tyto tipy hodit. Na svůj lístek (nebo na obyčejný jednorázový) se totiž můžete dostat lodí až překvapivě daleko v oblasti Stockholmského archipelaga!
Rád bych dodal, že existují ještě mnohé další lodní spojení, provozované společností Waxholmsbolaget, kde cena lístků se pohybuje mezi 61 – 186 SEK, takže taky žádná hrůza. Ale lístek ze Stockholmské MHD tu neplatí.
Lodním linkám v rámci SL se říká pendelbåt. Obecně je poměrně složité najít nějaký pěkný ucelený přehled o tom která pendelbåt jezdí přesně kam a kdy. Jistě si taky dovedete představit, že když v zimě voda zamrzne, ovlivní to tento způsob lodní přepravy. Je dobré si tedy spojení ověřit, například v aplikaci SL nebo vyhledávačem na stránkách sl.se. Tak jdeme na to.
Existují tyto linky – 80, 82, 83, 84 a 89. Na konci článku najdete odkaz na jízdní řády!
Linka 80
Trasa této dlouhé linky je Nybroplan – Djurgården/Allmänna gränd – Saltsjöqvarn – Finnboda hamn – Kvarnholmen – Blockhusudden – Nacka strand – Lidingö/Dalénum – Frihamnen – Ropsten – Tranholmen – Ekudden – Sticklinge brygga – Storholmen södra – Mor Annas brygga – Storholmen södra – Storholmen östra – Frösvik – Storholmen norra – Sticklinge brygga – Ekudden – Tranholmen – Ropsten
Na mapě nahoře je vyznačena i linka 82, ale nenechte se zmást. Tahle lodní linka vyráží z Nybroplan (což je stanice v podstatě v samotném centru města). Můžete se s ní také svézt jen na ostrov Djurgården, můžete vystoupit na dalších zastávkách na jiho-východě od centra a všude najdete něco krásného a zajímavého k objevování.
Ropsten je zastávka v blízkosti stanice metra (tunnelbana), takže pokud je vám to pohodlné na/vystupte třeba i zde. Zde se nachází také lodní terminál, ze kterého, pokud se nemýlím, odjíždí trajekty do Helsinek (a asi ještě i jinam).
Pak už však opustíte struktury města a velké doby a budete se už jen kochat vilkami a domečky rozesetými po lesnatých ostrůvečích. Frösvik je dobré místo, pokud si chcete udělat jednodenní výlet přes les a park do města Vaxholm, kam ostatně jezdí linka 83. Loď dle jízdního řádu obkrouží ostrůvek Storholmen a pak se vrací zpět do stanice Ropsten a následně zpět do Nybroplan. Až budete luštit jízdní řád, zjistíte, že je rozdělen na dvě sekce. Porada s Google Maps to jistí.
Linka 82
Trasa: Slussen – Skeppsholmen – Djurgården/Allmänna gränd
Na mapce výše jsou naznačeny všechny linky v dané oblasti. Linka 82 je nejkratší a zřejmě i nejfrekventovanější linkou. Jezdí každý den od rána do večera v poměrně krátkých intervalech (15-20 minut). Pendluje mezi Slussen (metro, velká autobusová stanice), ostrovem Skeppshomen (různá muzea) a Djurgården. Je to taková rychlá spojka po památkách. Naskočte!
Linka 83
Trasa (z nějakého důvodu pozpátku): Grenadjärbryggan – Ramsö – Norra Tynningö – Rindö Västra – Vaxholm – Fredriksberg – Stora Ekholmen – Höganäs – Vasholmen – Karlsudd – Edlunda – Granholmen – Gåshaga brygga – Hasseludden – Klippudden – Telegrafberget – Nacka strand – Kvarnholmen – Slussen – Strömkajen
Od 15. dubna 2024 vynechává původní zastávku Riset (není na mapě, takže pohoda).
Výchozí zastávka Strömkajen leží přímo v centru města. Je asi 5 minut pěšky od Nybroplan, T-Centralen a další spoustu míst.
Začátek trasy se podobá lince 80, ale ostrov Lidingö obeplouvá zprava a dále pokračuje frekventovanou lodní trasou (potkáte tu všelijaké lodě), přes maličkatý ostrov Edlunda až do destinace Waxholm a okolo ostrova Rindö. Městečko Waxholm je oblíbenou turistickou destinací. Nachází se zde vyhlášená kavárna/cukrárna, restaurace, vesnické muzeum, milá místa na koupání, pevnost z 16. století – hodím sem obrázek, ať to tu taky není jen o mapách – a několik dalších pěkných míst. Ideální na nenáročnou vyjížďku tam… a zpět. Na jednodenní výlet.
Linka 89
Trasa: Klara Mälarstrand – Lilla Essingen – Ekensberg – Kungshättan – Tappström
Jediná linka, která se vydává od centra města na západ. Její výchozí stanice je hned vedle radnice (Rådhuset), což je co by kamenem od T-Centralen. Můžete se svézt na průzkum dalším čtvrtí na západ od centra, udělat si obhlídku malého ostrůvku Kungshättan nebo doplout až na konečnou Tappström, která vám může být krásným výchozím bodem pro další výlet! Budete se totiž nacházet ve městečku Ekerö na stejnojmenném ostrově.
V Ekerö se nachází roztomilá kavárna hned u mola, nějaký ten obchod a několiko restaurací, ze kterých vám žádné doporučení dát neumím, protože nejsem žádný restaurační gurmán. Za to mám rád výlety, takže – kam dál pěšky?
Z Ekerö se dá vyrazit ve své podsatě zpět procházkou k Drottningholmskému paláci, po nudném úseku po cyklostezce vás čeká celkem milá cesta po modré značce, kterou jsem již procházel a stojí za to! Na druhou stranu lze podniknout výlet po ostrově, například po zelené značce a pak dál a dál a dál. O tomto místu jsem napsal článek – Ekerön – Munsön – Adelsö.
Linka 84
Trasa: Strömkajen – Slussen – Riset – Koviksudde – Norra Lagnö – Ålstäket.
Podle všeho je toto nová linka, která by měla začít jezdit od 15. dubna (asi tedy 2024?). V jízdních řádech jí však nevidím. Pokud by vás to lákalo tímto směrem, zkuste se poinformovat o aktuálních informacích.
Závěrem / Odkazy
Tak to je všecko! Doufám, že se vám na výletě bude líbit. Pamatujte, že se dá lodí dostat na hromadu ostrovů, pokud budete chtít. Tento článek pojednával o těch linkách, které jsou v rámci Stockholmské MHD.
Odkazy:
Obecné informace (ve švédštině)
Mapy linek (ve švédštině, ale to zvládnete).
Jízdní řády (taky švédsky, ale to zvládnete! jsou to jen čísla!).
Kdyby nějaký odkaz neplnil svou funkci, prosím napište mi do komentáře, zkusím to spravit. Dík!
Dobrý článek v češtině, který zmiňuje i další možnosti výletů lodí napsal na svém blogu Knut Holm. A také skvělý článek o životě na ostrově.