Jak jsme se zamilovali do Švédska

Psal se rok 2020. Já a Veronika jsme toužili vyrazit poznat krásy Skandinávie. Já byl předtím jenom v Dánsku. Lákalo nás samozřejmě nejvíc Norsko. Ale ten rok 2020, kdy svět bojoval s pandemií covidu, zamíchal nejedním osudem. A tak, asi měsíc před naším odjezdem, Norsko zavřelo své hranice. No a protože sousední Švédsko nechalo své hranice otevřené, tak jsme si prostě řekli, že pojedeme tam. Ne, že bychom měli naplánovaný nějaký speciální itinerář na Norsko, takže se tomu nedá říct uplně velká změna plánu, ale pro nás to byl takový dobrý zásah z hůry.

Podnikli jsme měsíční road-trip s Veroničiným Citroenem Berlingo, se spartanskou, ale velmi funkční obytnou vestavbou. O tomhle konkrétním výletu se asi ještě rozepíšeme v dalším příspěvku. Rád bych se držel tématu.

Obytný Citroen Berlingo zvaný Mazel, který nám věrně slouží dodnes na menší výlety či všelijaké převozy.

Tento náš první měsíční výlet do Švédska vedl od jižního cípu – Malmö, více-méně vnitrozemím – okolo silnice E45, přes místa jako byly národní parky Muddus, Stora Sjöfallet až na sever, kdy nejseverněji jsme podnikli výletek v nádordním parku Abisko (tam se nám poštěstilo vidět poprvé polární záři!). Tento road-trip byl koncem léta, na přelomu srpna a září, což je podle mě asi nejlepší roční doba.

Taky s námi byl náš čtyřnohý parťák Robin. A nám i jemu se Švédsko prostě zalíbilo! Jako správní vandráci, kteří se nejlíp cítí pod širákem nebo ve stanu v lese jsme byli uchváceni.

Později, v průběhu roku 2021 jsme si pořídili starou dodávku, kterou jsme začali přestavovat na obytnou. O tom se taky rozepíšu v dalších článcích. Jakmile jsme byli koncem léta 2021 s vestavbou hotovi, řekli jsme si, že vyrazíme kam jinam než opět na sever! Tentokrát už naočkovaní nám nic v cestě do Norska nebránilo. Cesta do Norska (pokud nepoužijete trajekty) vede přes Švédsko. A tak jsme si naplánovali ho ještě objevit po cestě na sever. Při této druhé cestě tímto směrem jsme to vzali přes hlavní město Stockholm a drželi se spíše u východního pobřeží. Překrásný byl národní park Skuleskogen. Objevili jsme Švédskou pozdně podzimní mlhu i období, kdy je škaredě, začíná být čím dál větší tma i deštivo. Někdy kolem konce října jsme překlenuli hranice do Norska a poté až do Vánoc pozvolna sjížděli na jih kolem norských fjordů, zasněžených mořských pobřeží a všech těch neskutečných, neposatelných norských přírodních jevů, výjevů, panoramat, krás a divů. Je to dechberoucí!

Po těchto dvou návštěvách Švédska jsme uznali, že se nám tahle země fakticky líbí. Ne, že by bylo Švédsko nejkrásnější, nejúchvatnější, či tak, ale nějakým specifickým způsobem si nás získalo.

A pak nás začaly napadat takové nápady jako: Hele, co kdybychom si pořídili ve Švédsku chatičku? A hele, co kdybychom se sem třeba prostě přestěhovali? Nebo tady aspoň trávili hodně času?

Tak jo!

Nyní, v době, kdy píšu tenhle článek (březen 2024) jsme ušli významnou cestu za splněním tohoto snu. Zase – rozepíšu se v dalších částech, tenhle článek má pojednávat o tom…

Proč se nám líbí ve Švédsku

A proč nám přišlo jako dobrej nápad se sem přestěhovat? Co nás tu zaujalo? Co nás tu baví?

Těch důvodů je fůra. Každý z nich má trochu jinou „váhu“. Dohromady vytváří celek, který tak nějak dává smysl. Je možné, že tu postupně nějaké další body přidám nebo že i něco přehodnotíme.

Příroda

To bude znít trošku jako klišé, ale my jsme takoví čundráci, takže velice oceňujeme, že drtivou většinu Švédska pokrývají lesy, které se krásně proměňují od jihu, od takových těch smíšených až po ty pravé severské. 9% rozlohy země tvoří jezera. To znamená – k vodní ploše to nikdy není daleko. Z jezer se dá normálně pít, dá se v nich vykoupat, jsou prostě krásná. Švédsko je obrovská země. Sever je velmi řídce osídlený, takže se můžete klidně toulat a ztrácet v horách celé týdny a nepotkáte žádnou větší civilizaci. Žijí zde medvědi, sobi… Švédi milují turistiku všeho druhu, takže skoro všude najdete parádní cesty na výlety Švédskou krajinou.

Allemansrätten a útulny

Obecně se dá říci, že Allemansrätten (volně přeloženo jako právo všech lidí) v přibližně stejném smyslu funguje jak ve Švédsku, tak v Norsku i Finsku. Budu se držet Švédské definice. Je to zákon, který říká, že každý má právo se svobodně pohybovat v přírodě, stanovat, rozdělávat oheň, sbírat lesní plody, plavit se na lodi. Samozřejmě tak, aby tím neubližoval přírodě, neobtěžoval místní, atd. (infobrožurka). Typická švédská sobota bude o výletu do lesa nebo k jezeru, kde se už nachází ohniště a často už i nachystané dřevo (a to i v národních parcích). Švédi prostě pobyt v přírodě milují a napříč celým Švédskem nejenom že jsou ohniště na každém rohu, ale i velmi hustá síť útulen. Od menších spíše nouzových přístřešků (vindskydd) po dřevěné sruby (kojan, stuga, …), některé dokonce i s postelemi s matracemi, často s kamny nebo otevřeným krbem. Kadibudky a nachystané dřevo – to je skoro standard. Umí si to tu prostě udělat hezký. Takže na výlet se dá vyrazit klidně i bez stanu, i za špatného počasí. Je to prostě boží!

Červené domečky a venkov

Nejčastější barva švédského domku (vila) nebo chaty (stuga) je typická červená barva, které říkají falunská červeň (Falu Rödfärg). Vznikla kdysi dávno jako vedlejší produkt těžby mědi. Má výborné konzervační vlastnosti… a hlavně – celá vesnička z červených domečků je prostě tak nesmírně krásná, že se neubráníte tomu taky po takové červené chatičce zatoužit! Další populární barva je žlutá. Po těchto dvou barvách se ještě v menším množství semtam objevují domy modré, šedé a ti nejodvážnější švédi mají dům zelený! Rozhodně ale taková Švédská vesnička působí mnohem krásněji, než taková ta česká víska, kde si každý natře fasádu na svou oblíbenou a pak to vypadá… inu, tak jak to vypadá. Není to pěkný. Ostatně změnu barvy fasády vám musí ve Švédsku odkejvat sousedi. Švédi jsou poměrně konzervativní a svojí červenou mají moc rádi. A tak to tak je 🙂

Švédský venkov je místem, kde se setkáte s dalšími zábavnými Švédskými fenomény (o kterých bych chtěl ještě napsat separé články) jako EPA-traktory, americké veterány, loppis, a fungující služby i v poměrně hodně zapadlých místech.

Poloha a přírodní zdroje

Pro někoho by tu mohlo být trošku zima, tedy hlavně v zimě. A taky tma. Polární kruh Švédsko protíná a na sever od něj zažívají obyvatelé skutečný polární dny i polární noci. Je na tom něco fascinujícího. Švédsko je relativně nížinatá země, ale pokud se člověku zachce na pořádné hory, stačí přejet hranice do Norska. Mám rád tu představu, že se změnou klimatu tu bude v podstatě (snad ještě po dobu našich životů) jen příjeměji, a že kdyby došlo k nějaké krizi, alespoň dva základní zdroje jsou tu všude k dispozici: Dřevo a voda. Co budounost přinese – uvidíme.

Rozvinutá země

Kdo by nechtěl žít tam, kde se lidé mají dobře. Na rozdíl od mnohých zemích si Švédi žijí už asi 200 let bez toho, aby je obsadily cizí mocnosti a bez toho aby na jejich území probíhala válka. I díky tomu se Švédsku podařilo vytvořit velmi funkční zemi. Všechna historie této země samozřejmě není růžová. Ani současnost není dokonalá a Švédsko se potýká se svými problémy. Nicméně při srovnání s jinými místy se pořád jedná o zřízení, kde si průměrný švéd žije na vysoké úrovni. Když přijedete, uvidíte, co tím myslím. Je tu tak nějak „hezčeji“. Nedokážu to úplně posat, nebo podložit nějakými obecnými tezemi. Panuje tu taková jistá pohoda. Místní se nikam neženou, nespěchají, hodně sportují a úplně všichni mluví plynně anglicky. A mohl bych nacházet další takové různé detaily. Rozhodně velkým kontrastem je čestnost, skoro až naivita místních. Česko je oproti Švédsku v tomhle jak divoký balkán. Jsme pořád ve střehu před tím, aby nás někdo nenatáhl. Kdekdo se v Česku snaží přilepšit si nějakou šmelinou nebo podvůdkem. Ve Švédsku panuje takový vyšší level jakési důvěry. Švédi vzpomínají na časy poměrně nedávné, kdy prostě nikdo nic nezamykal, protože nikdo neměl potřebu nic krást. Časy se mění a hlavně ve městech se už musí mít všichni trošku víc na pozoru, ale v odlehlejších místech, zvláště na severu, tam je svět ještě v pořádku.

Lidé

Ano, seveřané obecně jsou více rezervovaní, než my středoevropané. Každý přistěhovalec vám bude povídat, jak je těžké si najít přátele mezi místními, kteří si (přirozeně) spíš udržují svoje kruhy z časů studií nebo práce. Ano, mám pocit, že místní jsou malinko méně živelní nebo spontánní, když to srovnám se zeměmi víc na jih. Říká se to o nich a je to svým způsobem pravda. Rozhodně to ale neznamená, že jsou všichni Švédi takoví! A neměli byste se bát Švédy oslovit. Švédi staršího věku a také Švédi, kteří trochu popili, jsou překvapivě komunikativní a výborní konverzační partneři. Při takovém tom běžném styku s místnimi, jako třeba v práci, ve službách, při náhodných setkáních se sousedy, zjistíte, že Švédi jsou velmi laskaví a vstřícní. Fakt! Občas se teda překvapením leknou a zaseknou – to se může stát! Proto prosím – opatrně – jsou lekaví! Potřebují takovej ten ice breaker moment, víc než jiné národy. Ale jakmile trochu pookřejí, jsou to zlatíčka.

Švédský plat

Tohle je možná trošku kapitalisticky-zištný důvod, ale myslím, že stojí za to ho zmínit.

Jednoduše: Ve Švédsku je všecko zhruba dvakrát tak drahý jak u nás, ale taky tam mají lidé zhruba dvakrát vyšší platy. Takže to jakoby vyjde šul nul. Rozdíl nastane při nákupu věcí, které stojí každého stejně, jako například letenky, hotel v Alicante, nový Playstation nebo předplatné Spotify. Chápete, kam tím mířím?

Všichni mluví anglicky, aktivní přístup k přistěhovalcům

Pokud se chystáte zkusit žít v zahraničí, tohle vám usnadní život, pokud ještě nemluvíte Švédsky. Já osobně jsem v minulosti žil nějakou dobu ve Španělsku a moje španělština byla dost bídná. Zařídit něco na úřadě, nebo si koupit něco přes Marketplace, prostě komunikovat s místními – to byl velký problém. Všichni Švédi mluví dokonalou angličtinou a ochotně do ní přepínají bez větší námahy. Budou s vámi mluvit anglicky na všech úřadech a dokonce budou mít na spoustu věcí formuláře v angličtině. Drtivá většina úřadů a státních institucí má webové stránky v angličtině (a často dalších +10 jazycích). Na místní instituce, jako daňový úřad nebo dopravní inspektorát, se dá normálně dovolat a získat odpovědi na vaše otázky. Odpovídají na emaily. Prostě to tu funguje!

Pokud ve Švédsku pracujete, máte nárok navštěvovat bezplatně kurzy Švédštiny (SFI). Já osobně je navštěvuji a je to skvělá věc!

Historie, kultura, hudba, vynálezy, …

Na to, jak malá země Švédsko je, ji vděčíme za spoustu milých věcí, které jsou známé na celém světě. Teď jen vyjmenuju nějaká jména a názvy a nechám osobní asociace na vás.

ABBA, Roxette, Avicii, Europe, Ace of Base, Amon Amarth, Sabaton, …

IKEA, Volvo, Scania, Ericsson, Saab, Absolut Vodka, …

Astrid Lindgren, Zlatan Ibrahimovič, Alfred Nobel, Greta Thundberg, PewDiePie,

Závěrem

Na konec tohoto příspěvku chci jen říct, že se k němu možná v budoucnu vrátím a doplním. Ale už teď je hoden spatřit světlo světa! Přijeďte do Švédska a najděte si zde to svoje, co vás tu příjemně překvapí!

Hej då!