O otevřených mapách

Znáte ty historky z dovolené, které začínají slovy Jeli jsme podle Mapy cézet a najednou se cesta úplně ztratila, … a nebo Škrábali jsme se po té skále nahoru, ale Pepa se dušoval, že podle Mapy cézet tu měla být pěkná cesta?

Kdo nemá Mapy.cz v telefonu, tak snad jakoby ani nebyl. Tato legendární aplikace nám však není přítelem jenom v domovské kotlině, ale může se hrdě chlubit mapovým podkladem i v zahraničí! Turistické trasy, nejrůznější důležité body jako veřejné wc nebo studánka – takové i mnohé další jsou věci, které obvykle na cestách v zahraničí v mapách hledám. Mě osobně baví se podívat na mapu, kam půjdu a představit si, jaké to asi bude a pak srovnávat s realitou.

No jo, jenže ta realita je někdy úplně jiná. Neexistující „zkratky“, plánovač výletu který vás pošle přes soukromé pozemky, na dávno neexistující záchodky? Navigace, která vás pošle do nejužších uliček, do jednosměrky, prostě někam, kam nemá? Zkrátka – mapa neodpovídá skutečnosti?

Kde se vlastně berou mapy?

Mapy ČR jsou získávány z lokálních kartografických zdrojů, zahraniční mapy (a některé body v ČR) jsou získávány z databáze Open Street Map (OSM).

Rozdělím situaci na několik případů pro přehlednost:
1) ČR – z osm bereme např. cyklostojany, parkovací automaty; aktualizace každé cca 3 dny
2) zahraničí – z OSM bereme vše; aktualizace cca 1 krát měsíčně
Aktualizace podkladů pro mobilní aplikaci probíhá cca 4 krát ročně.

Odpověď od podpory Mapy.cz na otázku jak často jsou vrstvy aktualizovaný z OSM.

Open Street Map

Představte si Wikipedii, ale pro mapy. Takhle fungují Open Street Map, čili otevřené mapy ulic. Kdokoliv na světě může do těchto map přispět, mapy upravit a vylepšit. Stejně jako to je u Wikipedie, neměli bychom tedy OSM brát jako za 100% důvěryhodný zdroj. Je to však jeden z nejlepších globálně uchopitelných zdrojů dat. Dá se dobře použít tam, kde jste ochotni připustit v mapě chybu. Pokud však na chybu narazíte… co takhle jí opravit?

Pokud jste aspoň lehce technicky zdatní, tak si prostě na www.openstreetmap.org založte účet a proklikejte se úvodním tutorialem, který vám ukáže jak mapovat domečky, silnice atd.

Pokud potřebujete trošku víc nastudovat, zde je úvodní návod v češtině.

Jen co se do toho trošku dostanete, můžete tak jako já, opravovat v mapách špatné cesty, doplňovat zatím nezaznačené budovy a objekty, upravovat chybné informace jako například špatnou otevírací dobu.

Jako příklad, zde je výčet oprav, které jsem prováděl v posledním měsíci:

  • Cesta nebyla průjezdná, v cestě byla barikáda, přidal jsem Point „Block“.
  • Jakási úzká asfaltka byla naznačená jako „Minor unclassified road“, takže mě sem vedla navigace, místo toho, aby vedle po hlavní silnici. Změnil jsem jí na „Service road“.
  • Veřejné záchodky, které jsem potkal, nebyly zaznačené. Přidal jsem je.
  • Camiňo de Santiago – trasa vedla zarostlým křovím – opravil jsem na skutečnou.
  • Několik nových, dosud nezaznačených parkovišť.
  • Z dlouhé chvíle jsem zaznačil asi stovku zatím nezakreslených domů a desítky kilometrů polních cest 😀

Já se třeba bavím při dlouhých večerech, že mapuju okolí vesnice „Los“

19. 3. 2024 – stav před mapováním
20. 5. 2024 – stav po zmapování části lesů, potůčků a bažin…

Hurá!

Kdy se změny objeví na Mapy.cz?

To se nestane přes noc. Přes noc můžete pozorovat změny např. na mapách Locus, ale Mapy.cz propisují změny z OSM pozvolněji. Pravděpodobně zde dochází i k nějaké kontrole, pokud jde o větší změny či změny důležitějšího charakteru.

  • Body – Points – se propíšou už asi do týdne.
  • Cesty a Oblasti – Ways, Areas – zhruba mezi 1-3 měsíci.

Je krásné to sledovat.

Mapování zdar!

Napsat komentář

63 + = 65