Ostrov Ingarö (Stockholmské souostroví)

Toto je můj první článek z kategorie Tipy na výlety. Rád bych články v této kategorii pojal z několika částí. První část budou obecné informace o daném místě nebo lokalitě, v druhé části popíšu jakou trasu jsem zvolil na průzkum daného místa (pojmu to formou „Tip na výlet“) a na závěr zkusím zodpovědět sám sobě otázku – když bych přijel znovu, kam bych se ještě v dané lokalitě chtěl podívat.

I. O lokalitě

Ostrov Ingarö leží jihovýhodně od Stockholmu. Je podle všeho šestnáctý největší ostrov ve Švédsku. Žije tu velmi zhruba asi 10 tisíc lidí. Některé domy slouží pouze k rekreaci. Na hřbitově Ingarö je pohřben první švédský letec Carl Cederström. Ostrov samotný v sobě ukrývá 16 jezer. Jsou tu dvě přírodní rezervace – Långviksträsk a Björnö.

Dostanete se sem přímou linkou ze Stockholmu, autobusem ze stanice Slussen.

II. Tip na výlet

Trasa do mapy: https://mapy.cz/s/huhasavugo <— TRASA kámo, KLIKNI SEM

Toto je tip na jednodenní pěší tůru. Má zhruba 15 kilometrů a pokud vás inspiruje, můžete si ji samozřejmě z různých míst zkrátit. Já výlety plánuju pomocí Mapy.cz, většinou podle nějakých zajímavých bodů (přírodní rezervace/skalnaté pobřeží/pláž/jezero s piknikovištěm/vrchol hory). Rád chodím po neznačených cestách a ztrácím se a nacházím se! 😀 Pojďte do toho se mnou.

Výlet začíná ve vesničce Brunn. Tady je dokonce i sámoška, takže jestli vám něco chybí, je šance to dokoupit. Trasa začíná na místním osvětleném běžeckém okruhu, hned nad školou.

V bodu 2 se od solidní štěrkové široké cesty odkloníte úzkou stezkou, kterou však lze dobře následovat. I když sejdete a nakonec se budete nacházet na nějaké jiné, paralelní pěšině, držte si přímý směr lesem a zanedlouho dorazíte na štěrkovou silnici.

Kolem bodu číslo 3 a 4 je mnohem víc, než najít tu správnou cestu, zapotřebí držet směr. Stěžejním bodem je jezero Återvallsträsk, které je obsypáno malými roztomilými chatkami. Jakmile dorazíte ku jeho břehu, vydejte se podél něj doprava (jezero budete mít na levé ruce), kde se už začne rýsovat lepší cesta. 🙂

Trefíte-li Återvallsträsk šikovně, narazíte na tohle příjemné posezení.
Kousek od malé pláže vede cesta dál po tomto „mostku“. Držte se dál podél břehu.

Jděte po dřevěném „mostku“ a poté pokračujte dále podél břehu jezera. Po chvíli minete jakýsi val s balvanů, ceduli, a po dalších asi sto metrech se cesta stočí k usedlosti domů (bod 5).

Tato usedlost je moštovna Bredalens Gårdsmusteri (web) a hned u ní je i nově otevřená kavárna Café Äpplet (web). Hoďte tam voko – tipl bych, že v sezóně si tu můžete dát dobrou svačinu!

Od příjezdové cesty se vydejte po žluté značené stezce (směrovka tam není, ale jsou tam žluté tečky na stromech). Značka má tendenci se trošku ztrácet, takže mějte oči na šťopkách a kontrolujte třeba i navigací. S úspěchem dorazíte do bodu 6, odkud naopak můžete vyšlápnout a kochat se vším okolo, protože to teď bude nějakou chvíli pořád rovně po štěrkové silnici.

Potkáte malou usedlost Kulla, u které pokračujte stále rovně (i skrz cestu se závorou, pokud bude dole). Po pravé ruce se vám naskytne břeh jezera Kullaträsket.

Zhruba o kilometr dále musíte trefit odbočku doleva do přírodní rezervace Långviksträsk. Je to nenápadná odbočka do lesa bez jakékoliv cedulky. Cesta je značená opět žlutými tečkami. Gratuluji, už se nacházíte v bodě 7!

Cestička se bude klikotit lesem a zanedlouho se budete nacházet v bodu 8, u jezera Långviksträsket. Tady je k u břehu ohniště s posezením. Dřevo tu nachystané není. Je k dispozici u vchodu do parku na jihu, u silnice (bod 10). Tato bouda se dřevem vám přijde vhod, ale pouze pro variantu, že si tuto trasu střihnete opačným směrem, což nemusí být vůbec špatné! V opačném případě se prostě musíte spolehnout na dřevo, které najdete někde po cestě. Podle Naturkartan.se se na severní straně jezera nachází ještě jedno, podle všeho nové, ohniště. Takže pokud by třeba tady už bylo obsazeno, můžete ho jít zkusit najít!

Výhled na jezero
Měl jsem štěstí – zrovna odcházela rodinka a nechala mi tu hořet oheň i dvě polínka na přiložení!

Před bodem 9 se můžete rozhodnout a vybrat si kudy dál. Jedna cesta vede na východ do Långviku, další pokračuje na jih. Já šel na jih, cestou zpátky ještě k jezeru a pak dál. Cesta to byla moc pěkná!

V bodě 10 potkáte již zmiňovanou zásobárnu na dřevo – prostě bouda s poleny. V následující etapě potkáte ještě několik grilovišť, takže pokud máte oheň ještě v plánu, tak si polena naberte.

Žluté značení zde odbočuje, ale vy to střihněte na silnici, doprava, a pak hned doleva, po takové příjezdové cestě k několika domům. Možná tu potkáte stejně jako já stydlivé, ale krásné koně (nebo to byli poníci?). Jakmile potkáte odbočku „ERIKSVIK“, vydejte se po této cestě, přes mostek.

Dorazíte do obydlené části, na stezku bude navazovat silnice. Na první křižovatce odbočíte doleva. Pak už přímo rovně a následujte cedule „Kuststigen„. Možná správně tipujete, že to znamená pobřežní cesta. V tomto duchu se taky ponese zbytek trasy, kde už ani nejde se ztratit. Prostě následujte pobřeží.

Já jsem tenhle výlet podniknul v březnu a potkal jsem pár lidí v lese a takovou řekněme větší hrst na pobřeží. Ale jsem si velmi jistý, že pokud tento výlet podniknete v létě, zlomí se někde v tomto bodu trasa z rozjímací víc na rekreační. Velkokapacitní parkoviště svědčí o tom, že tohle bude velmi populární místo. A ještě aby ne. Uvidíte sami, že vás zdejší pobřeží nadchne. Já, poté, co jsem prakticky vylezl z lesa, jsem byl přímo nadšen. Říkal jsem si: „Ach, božínku, tady je tak krásně!“. Nutno říci, že mi teda přálo počasí. Na zdejších plážích jsem potkal jen jednotky kontemplujících osob.

V cílovém bodu končí trasa u přístaviště Björkviks brygga, okud můžete sednout na autobus zpátky do Stockholmu (taky je tu zdá se restaurace, která bude jistě v sezóně otevřená). A nebo taky ne a pokračovat dál do přírodní rezervace Björnö. Já jsem byl už celkem unavený a Slunce se už chystalo pomalu zapadat a tak jsem kousek nakoukl za další zátoku a poté frčel domů. Tím se ale příjemně dostáváme ke třetí kapitole článku.

III. Až přijedu příště

Původně jsem tento výlet plánoval jako dvoudenní, ale protože celou sobotu lilo jako z konve, řekl jsem si, že podniknu jen jeho první část. Jak je vidno z fotek, neděle to co se počasí vynahradila!

Plán na další pokračování byl průzkum přírodní rezervace Björnö.

Zde je mapa Björnö a co tam najdete. U vstupu jsou kadiboudy.

Pokud by byl tento výlet dvoudenní, pak bych se ubytoval v některém z přístřešků, které se na místě nachází. Prošel bych si celý polostrov po pobřeží dokolečka, včetně pěkně vypadající severo-západní části. A protože druhý den z dvoudenních výletů volím spíše odlehčovací, asi by mi průzkum Björnö stačil a šel bych na autobus.

Případně bych ještě rád podnikl průzkum k jezeru Kvarnträsket, u kterého by se podle všeho měla nacházet nějaká útulna. Naturkartan.se o se o ní však nezmiňuje.

Závěrem

Doufám, že se vám můj tip na výlet líbil a že ho třeba zkusíte. A nebo, že vás třeba inspiroval k návštěvě Stockholmu nebo Švédska obecně. Je to neuvěřitelně krásná země.

Pokud jste na základě tohoto článku vyrazili na tůru a přišel vám můj tip na výlet vhod – napište to prosím do komentářů dole pod článkem. A taky, kdyby třeba nefungoval nějaký odkaz. Dík! ♥

Chystám menší článek o doporučení čím se vybavit na tůry po Švédsku. Než se do toho dokopu, tak tady to všecko shrnu do několika krátkých pouček?

Je léto? Mysli na ochranu proti komárům a podobnému hmyzu.
Pršelo? Cesty mohou být dost podmáčené. Nepodceň impregnaci, nebo si vem sebou nějaké „boty do vody“ na brození. Gumáky jsou jistota, ale kdo sebou na vandr bere gumáky! Pár ponožek navíc není k zahození.
Je sníh? Jestli je ho hodně, možná se budou hodit sněžnice. Minimálně však návleky. Počítej s tím, že neprochozené cesty ti zaberou HOOODNĚ času. Raději zvaž kratší výlet.
Není sníh, ale je furt zima? Části cest mohou být pokryty ledem. Kup si tohle („gripy na led“).
Věci, který ti můžou vytáhnout trn z paty:

  1. Zkontroluj si předpověď počasí, hlavně pocitovou teplotu.
  2. Nabij si telefon do plna, pokud máš, vem si powerbanku.
  3. Pár vrstev navíc neuškodí. (proti větru? komárům? zimě?)
  4. Čelovka a set náhradních baterií. (hlavně v zimě, člověk zatmí ani neví jak)

Napsat komentář

8 + 2 =